«ایران سپید» اولین روزنامه بریل ایران و جهان دوباره منتشر شد

 

 

روزنامه «ایران سپید» اولین روزنامه بریل ایران و جهان که به همت مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران چاپ می‌شد بعد از دو سال وقفه دوباره منتشر شد.

به گزارش همشهری آنلاین، روزنامه «ایران سپید» روزنامه ویژه نابینایان به زبان فارسی و به خط بریل است که متعلق به مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران است.

«ایران سپید» به نوعی اولین روزنامه بریل در جهان و در حال حاضر تنها روزنامه بریل خاورمیانه محسوب می‌شود.

نخستین شماره «ایران سپید» ۲۸ آبان ۱۳۷۵ منتشر شد، و انتشار آن تا دو سال قبل ادامه داشت اما چاپ این روزنامه نیز به دلیل کرونا مثل سایر روزنامه‌ها مدتی متوقف شد و حتی زمانی که باقی روزنامه‌ها شروع به چاپ مجدد کردند «ایران سپید» همچنان چاپ نشد و به صورت پادکست مطالب را منتشر کرد.

در دولت قبل زمزمه های توقف کلی و تعطیلی این روزنامه به گوش می‌رسید و این نگرانی برای نابینایان که از تنها منبع خبری مختص خود محروم بمانند جدی تر شد چون به اعتقاد کارشناسان فرهنگی همانگونه که گوش‌دادن به پادکست نمی‌تواند جای مطالعه متون مکتوب را برای افراد بینا بگیرد، این ابزار برای افراد نابینا نیز صرفا یک ابزار جانبی بوده و نمی‌تواند جایگزین خواندن متن مکتوب روزنامه شود.

براین اساس موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران به انتشار مجدد این روزنامه اهتمام ورزید و در نهایت شماره ۶۸۶۸ «ایران سپید» در بیست و هفتمین سال تولد با صاحب امتیازی خبرگزاری جمهوری اسلامی و مدیر مسئولی رضا درویش شامل مطالب فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی از روز گذشته ۲۸ خرداد روی پیشخوان روزنامه فروشی‌های سراسر کشور قرار گرفت.

کد خبر ۶۸۴۵۳۵

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *