لینک‌های مرتبط
_

معرفی نرم افزار NVDA   

دسترسی به میز کار رایانه بدون نیاز به دیدن (NonVisual Desktop Access (NVDA))

صفحه خوانی رایگان و متن‌باز برای سیستم عامل ویندوز شرکت مایکروسافت است. این نرم‌افزار با فراهم آوردن بازخورد از راه سخنگویی مصنوعی و خط بریل، افراد نابینا و کم‌بینا را توانمند می سازد تا بدون نیاز به هزینه‌، بیشتر از یک فرد بینا، به رایانه هایی که ویندوز را اجرا می کنند، دسترسی داشته باشند.  NVDAتوسط  NV Access و با همکاری انجمنی از کاربران آن، تولید و توسعه داده می شود.

امکانات عمومی نرم‌افزار

NVDA  این اجازه را به افراد نابینا و کم‌بینا می دهد تا به سیستم عامل ویندوز و بسیاری از برنامه های دیگری که تحت ویندوز اجرا می شوند دسترسی یافته، با آنها تعامل برقرار کنند.

به عنوان نکات برجسته در مورد این نرم‌افزار، می توان به این موارد اشاره کرد:

– پشتیبانی از برنامه های پرکاربرد از قبیل مرورگرهای وب، نرم‌افزار‌های بررسی ایمیل، برنامه های گپ و گفت اینترنتی و مجموعه برنامه های دفترداری (Office)

– موتور تبدیل متن به گفتار همراه نرم‌افزار با پشتیبانی از بیش از ۸۰ زبان

– اعلام اطلاعات مربوط به قالب‌بندی متن، مانند نام و اندازه‌ قلم، سَبک نوشتار و خطاهای املایی، در صورت در دسترس بودن آنها

– اعلام خودکار متنی که زیر موس قرار می گیرد و نمایش موقعیت موس با استفاده از صدا، به درخواست کاربر

– توانایی اجرای کامل نرم‌افزار از روی یک حافظه‌ USB یا ابزارهای چند‌ رسانه ای قابل حمل دیگر، بدون نیاز به نصب روی رایانه‌ در حال استفاده

– برنامه‌ نصب کننده‌ گویا با استفاده‌ آسان

– ترجمه شده به ۴۸ زبان

– پشتیبانی از سیستم عاملهای امروزی ویندوز، شامل هر دو نوع ۳۲ و ۶۴ بیتی

– توانایی اجرا در صفحه ورودی ویندوز و دیگر صفحات محافظت شده

– پشتیبانی از میانجیهای دسترسی ‌پذیری متداول همچون  Microsoft Active Accessibility، Java Access Bridge

– پشتیبانی از صفحه‌ی اعلان فرمان ویندوز (Command Prompt) و برنامه های دارای میز فرمان

از طریق لینک می توایند این برنامه را دانلود و نصب کنید

معرفی نرم افزار eSpeak  

موتور صوتی ای اسپیک (ESpeak) یک مبدل متن به گفتار (Text To Speech Engine) بسیار کم حجم و سبک است که تعداد زیادی از زبانها از جمله زبان فارسی را تحت پوشش قرار میدهد. صدای این متن خوان نسبت به سایر موتورهای صوتی دارای حالت رباتیک بیشتریست که علت این امر نیز اندازه کوچک آن می باشد. سرعت بالا در عملکرد و خواندن متون و نیز پشتیبانی از بسیاری زبانها حتی زبان فارسی مهمترین قابلیت این موتور  صوتی است.

این نسخه از برنامه ای اسپیک برای سیستم عامل اندروید (Android) نسخه ۴٫۰ به بالا می باشد که تا ۷۹ زبان  و لهجه از جمله زبان شیرین فارسی را پشتیبانی می کند.

نکته: در نظر داشته باشید که به هنگام فعال کردن موتور صوتی ای اسپیک بر روی آندروید با پیغامی مواجه می شوید مبنی بر اینکه این سخنگو قادر است تا تمامی نوشته های موجود از جمله اطلاعات شخصی از قبیل پسوردها  و اطلاعات کارتهای اعتباری را جمعآوری و به گفتار تبدیل نماید و از کاربر تاییدیه مبنی بر فعالسازی بخواهد.

این هشدار عموما در گوشیهای اندروید و به هنگام اجرای نرم افزارهایی که قابلیت دسترسی را برای افراد دارای مشکل بینایی فراهم می آورند و توسط سازندگان خارجی ارائه میگردند نمایش داده میشود.

کتاب های درسی و کمک درسی

دانلودکتاب های درسی و کمک درسی تمام پایه های تحصیلی برای استفاده دانش آموزان نابینا                                  منبع: http://gooshkon.ir/dars/